Obozy młodzieżowe
Międzynarodowy obóz czyli jak najlepiej się poznać.
Nawiązując przed ponad dwiema i pół dekadami współpracę, zarówno polscy jak i niemieccy samorządowy mieli świadomość, iż aby współpraca ta miała przynieść dobre owoce i przyczynić się, chociaż w niewielkim stopniu, do przełamania wielowiekowych antagonizmów pomiędzy naszymi państwami, trzeba postawić na młodzież.
To właśnie wzajemne kontakty młodych ludzi z Polski i Niemiec mogą przyczynić się do budowy dobrosąsiedzkich relacji. Wyrazem tego jest nieprzerwanie organizowane od 1997 obozy młodzieżowe.
Początkowo poza młodymi ludźmi z Powiatu Mikołowskiego i Reńskiego Powiatu Neuss uczestniczyli w tym przedsięwzięci młodzi Portugalczycy z Grandoli, Węgry (miasto Tiszafüred) oraz Grecy, którzy jednak z czasem wycofali się z tego projektu i od kilku lat uczestniczy w nim młodzież z Reńskiego Powiatu Neuss oraz Powiatu Mikołowskiego.
Co roku gospodarzem imprezy jest jeden z partnerów, zaś każdego roku bierze w nim udział inna grupa nastolatków. Każda edycja ma inną tematykę. Były więc spotkania poświęcone teatrowi, rzeźbie, muzyce, fotografii, rekreacji i zdrowemu trybowi życia, a kilka ostatnich, to wykorzystywanie multimediów oraz portali społecznościowych, jak zarówno tworzenie graffiti.
By uatrakcyjnić młodzieży pobyt wybierane są najciekawsze miejsca w Polsce i Niemczech.
Od początku organizacji międzynarodowych obozów przyświecała potrzeba wzajemnego poznania się młodzieży z różnych państw poprzez wspólne spędzenie wolnego czasu, zwiedzanie czy też udział w rywalizacji sportowej oraz udział w różnego rodzaju aktywnościach i przedsięwzięciach, które wymagają współdziałania. To również okazja do pokazania przez gospodarza swojego kraju i regionu. Są również organizowane Dni Polskie i Niemieckie, w trakcie których uczestnicy prezentują poprzez kuchnię, literaturę, film, muzykę i tradycję region, z którego pochodzą. Uczestnictwo w tych spotkaniach to dla młodzieży forma atrakcyjnego spędzania wakacji, możliwość zobaczenie wielu unikatowych miejsc, zarówno w Polsce jak i u naszych zachodnich sąsiadów, wzajemnego poznana kultury, historii i obyczajów sąsiedniego państwa. Udział w obozie to również możliwość wzmocnienia kompetencji językowych młodzieży z obu krajów.
Organizacja obozów jest finansowana ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz obu partnerskich powiatów.
Poniżej zdjęcia wykonane na przestrzeni kilkudziesięciu lat w trakcie międzynarodowych obozów.
Obóz młodzieżowy 2005
Obóz młodzieżowy 2007
Obóz młodzieżowy 2017
Obóz młodzieżowy 2018
Obóz młodzieżowy 2019
Obóz młodzieżowy 2021
Obóz młodzieżowy 2022
Obóz młodzieżowy 2023
Obóz młodzieżowy 2024